הכנה
 1. שימו במרכז השולחן קערה ריקה, בה יאספו האגוזים במהלך המשימות.

 2. הכינו שקית אגוזים - ״אגוז״ יכול להיות אגוז ממש או כל חפץ קטן אחר לבחירתכם.

 3. סדרו את הקלפים ב-3 ערימות (ע״פ הסוגים) ליד מוביל הסדר.

 4. הציגו את מהלך המשחק למשתתפים, הסבירו את המטרה: ככל שיש יותר אגוזים בקערה - מתנת האפיקומן תהיה יותר גדולה, וקבעו מראש את רף המתנות (למשל: 8 אגוזים = קרטיב במכולת, 20 אגוזים = יציאה לסרט, 40 אגוזים = אטרקציה).

מהלך המשחק

1. המשחק נמשך מ״מגיד״ ועד ״צפון״. במקביל למהלך ההגדה, לפני קריאת הקטע הבא, מוביל הסדר (או מי שיקבל ממנו את התפקיד) מוציא קלף למשתתף/ים הבא/ים.    

2. לפי ההנחיה בכרטיס מבצע/ים את המשימה ומוסיפים (או מחסירים) אגוזים לקערה.

3. כשמגיעים ל״צפוּן״ בהגדה, סופרים את האגוזים וקובעים את גודל האפיקומן בהתאמה.

הנחיות למחלק הקלפים

במשחק כמה סוגי קלפים:

 1. קלפי קריאה בהגדה, מכילים הנחיה לקרוא את הקטע הבא בהגדה, לעיתים בצורה הומוריסיטית ולעיתים רגילה. אלה קלפים של התקדמות בסדר.

 2. קלפי התעמקות ושיחה, המסומנים באיור  מכילים הנחיות מעוררות מחשבה ושיחה. אלה קלפים של התעמקות שיוצרים הפסקה במהלך קריאת ההגדה.

 3. קלפי משימות, מכילים (1) קלפי משימות קצרות, (2) קלפי תפקידים שמוסיפים עניין למשחק - קלף עבד / משה / פרעה / דיינו, (3) קלפים שמורידים אגוזים וכדאי להשתמש בהם מידי פעם כדי לייצר מתח. אלה קלפים מהירים שמוסיפים שעשוע.

בניהול הסדר יש לשים לב לאוירה סביב השולחן ולאופי של כל משתתף, ולהשתמש בקלפים בהתאם לקצב הרצוי. אם מזהים עייפות ותסכול - לקדם קריאה ולהקליל במשימות משעשעות ומהירות. אם יש נינוחות וסקרנות - אפשר לבחור בקלפים מהסוג המתעמק. אפשר גם להציץ לפני ולבחור את הקלף המעניין או המתאים ביותר למשתתף.

גיוונים

גמישות היא שם המשחק. ההוראות הנ״ל הן הצעה בלבד, ומשתתפים שונים מצאו באופנים שונים לשחק במשחק: 

 1. הקראת קלף למשתתף יחיד על פי תור, למשתתף יחיד לפי בחירת עורך הסדר באותו רגע, או לכלל השולחן, כך שהכל הופך לדיון קבוצתי, וכולם תורמים עוד ועוד אגוזים למאמץ המשותף. 

 2. יש כאלה שלא ישתמשו בכלל בקלפי ההעמקה, או יבררו מתוכם רק את אלה שנוגעים בערכים שהם רוצים להדגיש, ויש כאלה שבשבילם יש משימות טיפה פרועות מידי, אז את אלה ישאירו בצד. 

 3.  אפשר למיין את הקלפים לפי תוכן ההגדה ולשלוף בכל פעם קלף שמדבר בדיוק על השלב בו נמצאים

 4. ילדים יכולים לבחור מראש קלפים שבא להם לבצע במהלך ליל הסדר

 5. אפשר להתייחס לזה כסוג של ״טאקי פסח״ - לחלק את תכולת החבילה בין המשתתפים, וכל אחד בתורו בוחר לעשות משהו מתוך הקלפים שבידו.

 6. אפשר לשים מראש בהגדות של האורחים/הילדים קלפים לבחירתכם, לפי השלב בליל הסדר או לפי אופי המשתתף.

 

משחק שלא בליל הסדר

 1. הורדת  קלפי הקריאה בהגדה, ושימוש רק בקלפי ההתעמקות ושיחה, וקלפי המשימות, למטרת איסוף כמה שיותר אגוזים, אפשר באופן קבוצתי למטרה מוגדרת, או באופן תחרותי אחד נגד השני ולמי שיש יותר אגוזים בסוף המשחק הוא המנצח.

 2. משחק בנסיעה - זמן טוב למחשבה חופשית על פרשנויות ורעיונות.

 3. שימוש ברעיונות שעל הקלפים לצורך שיעור / פעולה

 4. שימוש בקלפים כפעילות לאירוע הרמת כוסית בעבודה

 

בסופו של דבר, יש פה תועפות של תוכן במגוון סגנונות, והרעיון הוא להנות ולהתחבר, אז ההצעות לעיל הן פשוט הצעות, ואתם מוזמנים לגלות מה הדרך שלכם!

באיחולי חג משפחתי, משמעותי ושמח!

אני זמינה בווצאפ 0544428210 או אימייל hamutal.lawrence@gmail.com (נא לא לשלוח סמסים, אני בקושי מגיעה אליהם)